FAIL (the browser should render some flash content, not this).
KENTSELHABER
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
TÜRKÜNÜN GÜLER YÜZÜ ARZU MERSİN’DE

TÜRKÜNÜN GÜLER YÜZÜ ARZU MERSİN’DE

Turneler vesilesiyle Türkiye-Avrupa arasında sürekli mekik dokuyan sanatçı Arzu, "Türkiye’de yoğun bir çalışma içindeyiz. Hafta sonları ise gurbetçi oluyoruz" dedi. Konserlerin yani sıra, İstanbul’da "Ziya Türkü evi ve Düşler Sokağı”nda sahne alan, bir yandan da yeni albümü için çalışma yürüten Arzu, "kasetin ismini henüz belirlemedik, henüz repertuar aşamasındayız" dedi.

Türkülere duyduğu sevdanın kendisini sanatçı yaptığını belirten Arzu, "Ben türküleri gerçekten çok seviyorum. Türküleri çok sevdiğim için bu işi yapıyorum. Sahnedeki coşkuyu görünce kendimden geçiyorum. Gözlerimi kapatarak, kendimi türkülerin diyarına bırakıyorum" diyor ve sahnede farklı bir ruh haline büründüğünü ekliyor. Turneler vesilesiyle Türkiye-Avrupa arasında sürekli mekik dokuyan sanatçı Arzu, "Türkiye’de yoğun bir çalışma içindeyiz. Hafta sonları ise gurbetçi oluyoruz" dedi.

Konserlerin yani sıra, İstanbul’da "Ziya Türkü evi ve Düşler Sokağı”nda sahne alan, bir yandan da yeni albümü için çalışma yürüten Arzu, "kasetin ismini henüz belirlemedik, henüz repertuar aşamasındayız" diye konuştu. Kendine has yorumu, büyük beğeni alan ses rengi ile konserlerinde onu dinlemeye gelen binlerce sanatsever türkülerine eşlik ediyor. Türkünün yükselen bir sesi. Arzu Şahin ile türküyü, sanatı ve hayatı konuştuk.

BEDİA BARAK: Kendinizden bahsedermisiniz?

ARZU;1978 İstanbul doğumluyum. Aslen Erzincanlıyım. Lise mezunuyum. Müziğin içine doğdum bizim evimizde hep bağlama çalınır türküler okunurdu. Böyle bir ortamda büyüyüpte türkülere uzak kalmak sanırım imkânsız olurdu. Türkülerin hep beni en iyi anlattığını düşündüm ve o yönde eğitim almaya karar verdim. Bu doğrultudaki çabalarıma daha kalıcı bir atılımla devam ettim. Özel bir müzik dershanesine kendimi geliştirmek için devam ettim. Dört yıl bağlama ve şan dersleri aldım. Müzikal birikimimi pekiştirdim. Dört yıl şan dersi ve bağlama eğitimi aldıktan sonra bir radyoda bayram için özel bir program yapılıyordu o sırada Sevgili İzzet Altınmeşe sesimi dinlemiş ve çok beğenmiş. Daha sonra İber Müzik 6-7 ay gibi bir uğraş sonucunda babamın da onayını aldıktan sonra müzik serüvenim başlamış oldu.

BEDİA BARAK: Kaç albümünüz var? Yeni albümünüz ne zaman çıkacak?

ARZU; İlk albümüm “Ceylanım” 1999 yılında çıktı. Çoğunluğu bestelerden ve geleneksel türkülerimizden oluşan “çağdaş halk müziği” formundaki bu albümü oldukça ilgi gördü. Geleneksel türkülerin otantik tadları, batı sazları ve tekniğiyle işlenirken, lezzetinden bir şey yitirmeden seslendirdim. İkinci albümüm “Ayrılık” sonra “Düet”, “ Sus” ve “Ne fayda” albümlerim var.Yeni albümüm yakında piyasada olacak kendi bestemde bu albümde yer alacak. Biz sanatçılar hep albümü çıkardıktan sonra dinleyiciler o albümü dinlerken biz hemen yeni bir albüm hazırlığına girişiriz. Sadece Deyişlerden oluşacak bir albüm hazırlığındayım ve çok yakın bir zamanda dinleyicim ile buluşacak.

BEDİA BARAK: Aldığınız ödül var mı?

ARZU; 2008 yılı 14. Kral Tv video-müzik ödüllerinde “Yılın en iyi THM bayan sanatçısı” ödülünü aldım. Motif Halk Bilim ödülü aldım. Yoğun TV-RADYO programları, yurtiçi ve yurtdışında katıldığım çok sayıdaki konserle daha geniş bir izleyici-dinleyici kitlesine ulaştım. Benim için en büyük ödül dinleyicilerim.

BEDİA BARAK: Çok sıcakkanlısınız, sizce sanatçı böylemi olmalı?

ARZU: Sanatçı dediğimiz insan yaptıklarıyla zaman ve mekandan arınmış her insanın kendine yönelik bir şeyler bulacağı koşullardan bağımsız her devrin insanına hitap edebilecek, unutulması mümkün olmayan, anlık zevklerden uzak, hem düşüncelerimize derinlik katacak hem de bize bildiğimiz dünyanın bilinmedik taraflarını gösterecek üretici insandır. Ben insanları çok seviyorum. İçimden geldiği gibi davranıyorum. Onlarla halay çekiyorum, sarılıyorum. Sanatçı her zaman göz önünde olduğu için örnek biri olmalı. Ben doğal olmayı seviyorum.

BEDİA BARAK: En çok nerde sahne alıyorsunuz?

ARZU: Mersin’e daha öncede konserlere geldim, ama ben normalde de İstanbul dayım. Her türkü evinde sahne almıyorum. İstanbul da sahne aldığım iki yer var. Mersin’e geldiğim zaman Yelken türkü evi var. Her yerde de her ilde bir tane türkü evimiz var. Türkü evlerinde İnsanlarla aramızdaki diyalog iyi bunu sağlayabiliyoruz ama karşılıklı tabiî ki tek taraflı hiç bir şey olmaz zaten samimi olmak gerek bu gerçek.

BEDİA BARAK: Sahnede çok hareketlisiniz, seslendirme yaparken hareketler sizi yormuyor mu?

ARZU: Sahnede de zaten dikkat etiyseniz yerimde duramıyorum. Bu geleneğimizden gelen bir şey. Biz bu kültürle büyüdük, bu sıcaklıkla büyüdük ve böylede devam ediyor. Böylede devam edecek. Türküleri sevdiğimiz sürece biz her zaman yürek yüreği olacağız. İnsanlarla halay çekmeyi çok seviyorum. Türkü okurken tamamen yaşıyorum. Sahnede tüm doğallığımla seslendirme yapıyorum.

BEDİA BARAK: Kendi eserleriniz var mı?

ARZU: Yeni albüm çıkacak. En fazla bir buçuk ay sonra piyasada olacak. Kendi eserlerim var. Bu son albümümde kendi eserlerimden bir tanesi yer alacak. Diğer albümlerimde de vardı, buda üçüncüsü olacak. Aslında birçok eserim var ama yeterli görmediğim için albümler de yer almıyor. Doğrusunu söylemek lazım, şimdi benim albümüm benim olsun diye, benim adım geçsin diye kendi eserlerimi koymak istemiyorum. Her albümde bir tane olması yeterli diye düşünüyorum.

BEDİA BARAK: Neden Türkü?

ARZU: Türkülere duyduğum sevda beni sanatçı yaptı. Sahnede gözlerimi kapatarak, kendimi türkülerin diyarına bırakıyorum. Ben türkülerle başladım ve türkülerle yoluma devam edeceğim. Türküleri çok sevmemin de bunda çok etkisi var. Halk müziği kültürüyle büyüdük. Türküler benim yaşam kaynağım.

BEDİA BARAK: Kıvırcık Ali son albümde olacak mı?

ARZU:Bu albümde zaten birlikte Kıvırcık Ali ile okuduğumuz türküler var. İlerleyen dönemlerde tekrar birlikte okuduğumuz türküler albümümde olacak. Kıvırcık Ali ile başladığımız günden beri birlikte adım attık aynı firmadaydık zaten. Çalıştığım firmanın da Kıvırcık Ali ile albüm çalışma düşüncesi var ama bu yakın bir dönemde değil, biraz daha beklemek istiyoruz. Çünkü firmamızın sahibi de Kıvırcık Ali’nin kirvesiydi. Ticari bir düşüncesi olmadığı için daha sonraya erteledik.

BEDİA BARAK: Mersin’i nasıl buldunuz?

ARZU: Mersin’i ve Mersinlileri çok seviyorum. Buraya 6 defa geldim. Her geldiğimde Yelken Türkü evinde sahne alıyorum. Çok sıcakkanlı bir izleyici kitlesi var. En son 1,5 ay önce buradaydım konser vermiştim. Talep olursa her zaman gelirim. Yakın bir süreçte birlikte olacağız diye umut ediyorum.

BEDİA BARAK: Hayranlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

ARZU: Sevenlerim var. Beni hiçbir yerde yalnız bırakmıyorlar sağ olsunlar. Arzufanclub resmi sitem var, oradan sevenlerime ulaşabiliyorum. Buradan tüm sevenlerime sevgilerimi ve öpücüklerimi yolluyorum. Sizi çok seviyorum. Yanımda olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Sizler olduğunuz için arkamda daha da güçlüyüm. İyi ki varsınız hep beraber güzel yarınlara. Teşekkür ederim.FaceBook'da paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Myspace'de paylaş Digg'de paylaş Delicious'da paylaş
2011-05-23 00:13:45
BEDİA BARAK

YORUM YAP
     Adınız soyadınız : 
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...
  Bu habere ilk yorumu yapmak ister misiniz?
ANKET
Türkiye'nin istikrar ve ekonomi gidişatını nasıl buluyorsunuz?
Olumlu buluyorum
Olumsuz buluyorum
KENTSELHABER